sinu silmi sinu lõhna sinu häält

täiesti laskumata sellesse, misasi on podcast ja kas seda peaks eesti keeles taskuhäälinguks kutsuma, panen siinkohal kirja podcastid, mida mina kuulan. lihtsalt sellepärast, et kui sa pole just tohutu tehnoloogiafänn ja ei taha iga päev teada saada, millise uue gadgeti keegi kuskil on välja mõelnud ja kas web 2.0 on surnud või ei ole, siis … Loe edasi “sinu silmi sinu lõhna sinu häält”

täiesti laskumata sellesse, misasi on podcast ja kas seda peaks eesti keeles taskuhäälinguks kutsuma, panen siinkohal kirja podcastid, mida mina kuulan. lihtsalt sellepärast, et kui sa pole just tohutu tehnoloogiafänn ja ei taha iga päev teada saada, millise uue gadgeti keegi kuskil on välja mõelnud ja kas web 2.0 on surnud või ei ole, siis tekib esmase kättesaadava info põhjal tunne, et podcastid kui niisugused pole sinu jaoks. aga tegelikult on maailm huvitavaid asju täis.

ilmselgetest alustades, “Rahva Oma kaitset” ja “Olukorrast riigis” saab nüüd podcastidena kuulata ja see on oluliselt mugavam kui üritada meeles pidada, millal nad raadiost tulevad, ja/või püüda igal nädalal käsitsi mp3 alla laadida. seda viimast nüüd enam vist ei saa kah. need saated on head sellepärast, et esimene teeb kokkuvõtte eesti seltskonnaajakirjandusest ja televisiooni meelelahutussaadetest ja teine katab kõik ülejäänu, mida eestis juhtuvast veel on vaja teada:P analüüsi saab pealekauba.

raadio ööülikool on veel üks ilmselge asi, mida me kõik podcastina tahaksime saada. aga nad ei ole kevadest saadik ühtegi saadet sellisel kujul välja andnud. muidugi ma tean, et nende veebis on kõik saated mp3 kujul üleval, aga niipalju mugav olen ma küll, et ma ei taha neid oma muusika hulka panna. (kuigi ükskord ma käisin kogu selle kataloogi seal läbi ja konvertisin põnevamad asjad endale audioraamatuteks, aga see on üks eraldi teema.*) igatahes on võimalik see podcast endale tellida ja suur hulk vanu saateid lihtsa vaevaga kätte saada… ja võib ju loota, et kunagi keegi ärkab ja saadab meile midagi uuemat ka.

* – ma ei taha siinkohal laskuda sellesse, mis vahe on tehniliselt tavalisel mp3-l, podcastil ja audioraamatul – põhiliselt sellepärast, et ma ei tea seda eriti täpselt. aga ma tean, et mu ipod käsitleb neid kolme asja erinevalt, ja ma ei viitsi vales formaadis asjadega sebida.

Mugglecast – harry potteri teemaline podcast. kui kellelgi tekib küsimus, miks niisugust asja on vaja kuulata, siis ta ilmselgelt ei ole sihtgrupp:) skoobis on nii hp raamatud kui filmid ja ei, teemad ei ole sellepärast veel otsas, et viimane raamat ilmunud on (suurepärane näide on umbes kuu aja tagune episode 117, kus põhiteemaks on uudis, et dumbledore oli gei) . seda saadet teeb kamp usa tudengeid, kellel vahepeal läheb jutt mölaks kätte ära, aga lõbus on igatahes. üks osa võib kesta tund kuni poolteist kuni isegi peaaegu kaks.

Grammar Girl – lühikesed, umbkaudu viieminutilised saated inglise keele grammatikast. iga kord käsitletakse üht konkreetset teemat, näiteks “who vs whom” või “i.e. vs e.g.” kui on olemas podcasti, mis peaks kõigile inglise keele kasutajatele kohustuslik olema, siis just see. küsimused on täpselt need, mis meid eluaeg vaevanud on; seletused on selged ja meeldejäävad

(Grammar Girli kaudu leidsin Quick and Dirty Tips veebilehe, kus on veel sarnaseid podcaste – lühikesed kavalad nõuanded erinevatelt elualadelt. Legal Lad ja Money Girl paistavad olevat liiga USA-kesksed ja lastekasvatamisest (Mighty Mommy) ega Second Life’ist (Traveling Avatar) pole ma huvitatud, aga Get-It-Done Guy on paljutõotav.)

A Way With Words – samuti inglise keelest, aga keskendub vähem igapäevagrammatikale ja rohkem huvitavatele detailidele – uuritakse sõnade ja väljendite päritolu näiteks. grammar girliga võrreldes on seal vähem asjalikkust ja rohkem mängulisust, ja saatejuhid on sellised muhedad keskealised raadiohääled (see tädi seal meenutab mulle Helgi Erilaidu miskipärast). umbes tunniajased saated.

Best of YouTube – see aitas mul aru saada, miks üldse videopodcaste vaja on. kuna ma ise ei viitsi eriti youtube’is surfata, siis on väga tervitatav, kui keegi mulle mingeid lahedamaid klippe ette söödab. ja selline keskmiselt minutine video on maksimum, mida ma oma ipod nano ekraanilt vaadata viitsin, tervet filmi ega seriaaliosa küll välja ei kannataks. eriti meeldib mulle, et mu läbi aegade lemmikklipp, Wake Up Cat, on mul nüüd kogu aeg taskus kaasas ja ma saan kõiki tuttavaid sundida seda vaatama;)

veel üks podcast, mida mulle soovitatud on ja mis pole iseenesest üldse paha, on Код доступа – “Olukorrast riigis” vene analoog, võib ehk öelda (riik on siis ka vastavalt ikka venemaa). teemad on huvitavad ja enda üllatuseks saan ma isegi keele osas päris hästi aru, aga mulle lihtsalt ei istu selle tütarlapse närviline kõnemaneer, nii et tegelikult ma ei kuula seda enam. pealegi pean tunnistama, et mul ei ole eriti selget pilti sellest, kelle/mille kontrolli all see ehho moskvõ praegusel ajal on. kui te teate, öelge mulle.

ja kui te nüüd tahate teada, kus ma kõige selle kuulamiseks/vaatamiseks aega leian, siis on mul kaks vastust:
* ma kasutan iga päev ühistransporti
* ma teen palju käsitööd
rohkem vist polegi vaja kommenteerida?

2 kommentaari “sinu silmi sinu lõhna sinu häält”

  1. ohh kus nüüd läks hästi, ma nimelt kõpitsen viimasel ajal paaniliselt oma vene keelt ja mõtlesingi just, et suur maa, peaks sealt audiofaile otsima.

    ehho kuuluvust ei tea kindlalt väita, aga saadetes sorides leidsin näiteks ühe sellise:
    Одна семья времен Владимира Путина (ОСВВП)

    ja sõjasaadetest on neil üks selline, kus suure isamaasõja veteranid käivad rääkimas.

    fantastiline :)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: