saand mõradest praod me vahel ma näen

ma olen selle asja üle nüüd järele mõelnud ja ma tean, mis on see üks muutus, mille ma maailmas teeks, kui ma saaks lihtsalt käsu anda ja kõik peaksid sõna kuulama. (maagiat ega piiramatuid ressursse ei anta, sorry, mina ei tee neid reegleid.)

ma nõuaks, et võetaks maha kõik sildid, mis midagi käsivad või keelavad. kõik viimseni. “suitsetamine keelatud ja “jalgrattaga mitte siseneda” ja “kandke maski” ja “hoidke 2 meetrit vahet” ja “murul käimine keelatud” ja “ära roni, tapab” ja “hoidke puhtust” ja “ärge visake kätekuivatuspaberit potti” ja “jalgu istmele mitte panna” ja, noh, saate aru küll. kõik need. loeb mitte sõnastus, vaid mõte, igasugused punaselt läbikriipsutatud jäätise- või rulluisutajaikoonid lähevad ka sinna alla, ja passiivagressiivsed “täname sind, et oma nõud ise ära tood” samuti.

ma pole veel otsustanud, kas liiklusmärgid võivad jääda. aga pigem vist mitte. puhas plats nendega ka ja las inimesed alustuseks vaatavad natuke aega ise, kuidas saab ja mõistlik on. siis vist peab neid hakkama otsast tagasi panema.

aga kõiki neid teisi… pole loodetavasti nii väga vaja panna, ah? suur osa neist on nagunii aegunud ja maske tegelt ei pea enam kandma ja kõik oskavad ise ka teiste inimestega veidi suuremat vahet hoida, kui vanasti kombeks oli. ja wtf, kas keegi tõesti hakkaks raamatukogus suitsetama või tuleks rulluiskudega bussi peale? tähendab, muidugi on kõik kohad täis inimesi, kes panevad jalad rongis vastasistmele ja loobivad prügi maha, aga… nad teevad seda ju siltidest hoolimata.

ma ole lihtsalt nii väsinud sellest, kui kohutavalt palju müra kogu see sildimajandus avalikus ruumis tekitab. ja keegi ei loe neid nagunii ja üleüldse, misasja te käsutate kogu aeg. laske inimestel lihtsalt olla.

aa, et ma võiks selle asemel kliimamuutused või abordikeelud ära kaotada oma ühe ukaasiga? vist peaks jah. aga mul on see silditeema nii kaua nii hullult hinge peal olnud, et mul vist ei jaguks hingesuurust.

see silt võib jääda
see ei või. ma tegin üldsegi hoopis haigrust pilti, näete või?

14 kommentaari “saand mõradest praod me vahel ma näen”

 1. Muidu jah, aga mis siis, kui “no swimming” on asja pärast hoiatus? või siis olekski vaja sisulist silti “siin on kolibakterid/sinivetikad/radioaktiivne reostus/nii aluseline vesi, et muutud hetkega kivikujuks”.

  1. kusjuures nii nädal või paar tagasi ma just käisin ujumas otse ujumise keelumärgi alt. Sest niipalju kui ma tean, pandi see sinna mingi festivali ajal püsti, nähtavasti selleks, et vähemalt osa purjus inimesi jätaks järve ronimata, aga see festival oli igiammu ja ma polnud purjus ka.

 2. ei saa kohe katki jätta kommenteerimist.

  nõude äratoomise silt on vahel kasulik, sest mina küll ei tea uues kohas, kas seal koristab ettekandja või tuleb ise viia, ja siis ma pean äkki ise küsima ja iga tarbetu võõraste inimestega sundsuhtlus on kurjast.

  ja siis on need vetsud, kuhu ei tohi ka vetsupaberit visata, sest torustik on niru, ja see ei ole enesestmõistetav, sest suuremas osas vetsudes seda ikkagi võib; täiesti heade kavatsustega inimene võib vetsupaberi vetsu visata ja sellega suure jama tekitada. Vbla teil seal ei ole selliseid vetse, sest kauem arenenud kanalisatsiooniga maa, aga siin neid esineb – neis hoonetes, kus on vanasti küll olnud kraanid ja pruugitud kraanivee äravool, aga kuivpeldikud, ja siis hiljem on veepeldik sinna pesuveetorustikule külge poogitud.

  Seepärast mõistan ma ka paberkäterätihoiatust, sest pealtnäha näeb ta vetsupaberiga samast rubriigist välja ja täiesti loogiline võiks tunduda, et kui pott kannatab vetsupaberit, kannatab ka seda. Ma arvan, et ise sain selle käteräti erilaadilisusest just mingi sellise sildi pealt teada.

  1. jah, noh, mu point v2ga suures osas ongi see, et ei mingeid erandeid nende “aga mis siis kui” v6i “just mul siin just seda silti on hullult vaja” juhtude osas. ma tahan n2ha, mis saab, kui K6IK – yksk6ik kui loogilised v6i olulised – sildid maha v6tta. esiteks et kas t6esti j22vad k6ik maailma n6ud laokile ja l2hevad vetsud umbe ja inimesed jalutavad kivikujudena ringi v6i upuvad yldse 2ra. aga teiseks – ja see on veel huvitavam – mis lahendusi neile probleemidele leitaks, kui keelu- v6i k2susilt ei oleks enam lubatud variant.

   ja umbes nagu liiklusm2rkide osas… eks m6ned tuleb l6puks ikka tagasi panna. aga ikkagi ma alustaks K6IGI mahav6tmisest.

   1. mul on kodus selline motoriseeritud peldik ja ma tutvustan külalistele iga kord tema hingeelu, sest täiesti õudne tundub see perspektiiv, et ta läheb umbe ja siis oleme mitu päeva ilma peldikuta ja peame külas vetsus käima (rääkimata sellest virtsauputuse momendist, mis ütleb meile, et ta umbe on läinud). ja ikkagi pani A. kindluse mõttes infosildi üles, sest midagi ei ole teha, inimesed unustavad. Kui üks-kaks korda juhtub, ei pruugi sellest veel õnnetust tulla, aga kui on kümneid vetsuskäijaid, siis millalgi hakkab tööle juba statistiline tõenäosus ja me tahaks seda statistikat kuidagi enda kasuks kallutada.

    vbla olen ma vetsu suhtes eriti valuliselt häälestatud, sest ma käin vetsus umbes iga poole tunni tagant ja mul on tunne, et ma sureks ära, kui ma peaks kellegi tuttava vetsust sõltuma. Oleks rikas, läheks vetsuremondi ootamise ajaks hotelli elama. Ja virtsauputust on korra tulnud likvideerida, seegi pole päris hüpoteetiline hirm.

   2. aa, kui ma ütlesin KÕIK, siis ma seda ikka ei mõelnud, et inimene oma kodus enda ja oma pere või sõprade otstarbeks ei võiks panna. mul oli vist kuidagi tunne, et ükskõik kui palju võimu mul oleks, privaatruumi see ikka ei ulatuks :) nii et omaenda WC tapetseeri või üleni manitsustega! kui sul on halb mälu, siis pane rahus peeglile või välisukse siseküljele post-it “aken kinni! pliit välja! võtmed kaasa!” ja omaenda kaevule võid omaenda laste jaoks panna sildi “ära kuku kaevu” vms. aga oma väravale, mis on avaliku tee poole, ei või panna silti “võõras, ära tule”… ega ka seda (jällegi passiiv-agressiivset) koerahoiatussilti, et “sina valid suuna, mina kiiruse”.

    sõiduplaanid, tänavanimed, suunaviidad jne võivad jääda. kirjalik info kui selline ei ole keelatud. ära kaovad käsud, keelud ja manitsused avalikus ruumis.

    aga kui keegi hakkab vaidlema, et “see ei ole käsk/keeld, see on lihtsalt info” ja kui minu meelest on varjatud käsk/keeld, siis jääb minu sõna peale. sest, ee, mina tegin selle reegli. nii et jaa, sa tuled ja ütled nüüd, et su koerahoiatussilt ei ole keeld siseneda su aeda, vaid hoiatus, et seal on koer, aga jääb nii, et koerasildid lähevad kõik! nii “koer keelatud” kui “keelatud, sest koer”.

   3. a noh, kõik nõud muidugi ei jää laokile. hakatuseks on see umbes pooltes kohtades nagunii üldse ettekandja töö. ja küllap nad pikapeale koristavad nad ära ka seal, kus ei ole päris nende töö, lihtsalt lauad on kauem kinni ja uued inimesed ei pääse istuma, kui nad just ise ei korista.

    Kas mahavõetavate siltide hulka käivad ka nt rongijaama tablood, mis kell mis rong läheb?

   4. st kas üks point on, et kõik kogeks maailma nagu pimedad, kes peavadki kogu aeg ekstra küsima?

   5. ja kas sildiks kvalifitseerub nt ilm.ee või terviseameti saidil olev rannainfo selle kohta, kus on külm, kus on soe ja kus on kolibakter?

    rongi- ja bussifirmade saitide sõiduinfo?

 3. Ma olen see nõme inimene, kes võttis oma koera taarapunkti sisse ja kui taarapunkti probleeme haldav onuke tuli pahandama, ütsin, et silti pole, et koera ei või sisse tuua, nii et ma võtan ta.
  Ei, meesterahval ei olnud mingit head põhjust mu kutsut keelata, aga tal oli raudne veendumus, et koer ei käi majas sees, kui see just kodu ei ole. Jamasime sedasi terve aasta, kuni ma ära kolisin – aga lõpuks oli yalmis mu koera ise õues rihmast hoidma, ja ma ka taltusin. Sest noh – koer ei teinud midagi paha sees, aga kui ma ei pea otsima võimalust, kuhu teda väljas kinni panna, endal neli taarakotti käes, las jääb. välja siis, kui onule ei meeldi.

  1. mulle hullult meeldib, et te j6udsite l6puks kokkuleppele, mis m6lema jaoks t88tas ja mille jaoks ei olnud vaja yhtegi silti yles riputada!

 4. iseenesest ei olnud sugugi ammu, kui oligi selline täiesti sildivaba aeg. Mõnisada aastat tagasi ainult. Sildivaba aega on olnud palju kauem, kui siltidega aega, selles mõttes oleme me inim- või ühiskonnana selle eksperimendi korra juba teinud ja tulemuseks oli see sildikogus, mis praegu on.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: