mis meist sai ja keda süüdistada võiks

mul on ikka hinge peal see küsimus, mida mult mu matkapiltide kontekstis on küsitud rohkem kui üks või kaks korda: kuidas nii, et Inglismaal üldse metsa ei ole?

eelkõige on ta mul hinge peal sellepärast, et… sama hästi võiksite küsida, miks pole Inglismaal moodsa kunsti muuseume, Amazoni hiigelladusid või laste mänguväljakuid. on ikka, aga 1) kui ma matkale lähen, siis ma valin üsna hoolega koha, kus neid konkreetseid asju ei ole, 2) kui nad mulle ikka juhtumisi ette peaksid jääma, siis ma pigem ei pildista neid. sest nad ei meeldi mulle eriti. (okei, mul pole moodsa kunsti muuseumide vastu tegelikult midagi, aga harva vaatan mõnd selle pilguga, et oo, teeks pilti.)

ja ma olen siin tõesti pingutanud ja igasugu metsalaadsetesse kohtadesse sattudes ikkagi teinud pilti, et teinekord hea blogis näidata, et noh, on ju mets. ainult et need pildid kipuvad välja kukkuma erakordselt koledad. alustuseks ikkagi sellepärast, et see mets ei ole eriti ilus; lisaks tulevad nad enamasti udused, sest pildistamiseks on liiga pime, sest… mets. ma tõesti ei saa aru, miks ma peaksin tahtma nii ebameeldivas keskkonnas pikemalt viibida, nii et pigem kiirendan sammu ja teen, et välja saan, selle asemel, et kaamera settinguid sudima hakata.

joonis 1: metsatukk South Downs Wayl. ma ei ole seda pilti vesivärvidega maalinud ega olnud ka eriliselt pime kellaaeg (tegelikult oli päiksetõusujärgne kuldne tund napilt läbi saanud), aga no ei õnnestunud teravat pilti saada. mitte et ma tohutult katsetanud oleksin.

South Downs Way Washingtoni küla lähedal, 7. august 2022

joonis 2: ühel nädalavahetusel sõitsin rattaga kodust 50 km mööda kanali- ja jõeääri ja jõudsin sellisesse kohta. see asub muide Stanstedi lennujaama vahetus läheduses ja seal ei olnud ülemäära mõnus magada, aga ma tegin seda ikka, bivvy bag on pildil hoolikal vaatlusel näha.

Bat Willow Hurst Country Park, 14. august 2022

ühesõnaga, ärge minu peale lootke, kui mingeid korralikke metsapilte tahate.

aga siis ükspäev olime Põhja-Inglismaal, Lancashire’is ja sealkandis, ja vaatasin kaardi pealt, et üks päris suur roheline laik on märgitud, nimeks Forest of Bowland AONB. AONB tähendab – päriselt, ma ei tee nalja – Area of Outstanding Natural Beauty ehk Eriti Looduskaunis Koht. looduskaunite kohtade hierarhias on see rahvuspargist nõks allpool, aga igasugusel reisiplaneerimisel abiks ikka – võib loota, et sealtkaudu sõites paistab mingeid kenamaid vaateid ja nii. ja et Forest? äkki õnnestub mul ikkagi lõpuks mõni ilus metsapilt teha teile, mõtlesin, ja palusin autojuhil sealt läbi sõita.

daamid ja härrad, Forest of Bowland näeb välja selline:

Forest of Bowland AONB Cross of Greeti lähedal, 28. august 2022

kuna on ilmselge, et metsafotograafina mind usaldada ei saa, siis kiire kirjeldustõlge siia juurde: seal tõepoolest ei ole ühtegi puud. tegelikult näeb see oma parematel hetkedel välja äravahetamiseni sarnane näiteks… Dartmooriga. või Exmooriga või North York Moorsiga või noh, ühesõnaga, see on rabanõmm, minu hinnangul üks kaunemaid looduskooslusi, mis Briti saartel üldse pakkuda on. seal elavad lambad ja puha.

ma olen selles lõksus varem ka olnud! ajalooliselt ei tähenda ingliskeelne sõna “forest” mitte metsa kui sellist, vaid kohta, kus endisaegsed ülikud jahil käisid. osa sellest võis olla ka metsaga (woodland) kaetud, osa ei pruukinud üldse. tänapäeval on “forest” ja “wood” pigem sarnase tähendusega (tehniliselt on “forest” tihedam kui “wood” – ja halloo, kus on nüüd eestlaste kui metsarahva 50 sõna metsa kohta, kui isegi nende kahe jaoks erinevaid mõisteid ei ole, või on?), aga kohanimede mõttes võib “forest” tähendada mida iganes, lihtsalt seal kunagi elasid hundid ja põdrad. ja hunte pole Briti saartel elanud keskajast saadik, nii et see kunagi oli ikka päris ammu.

nii et mis see moraal on. te lihtsalt peate mind uskuma, kui ma teile ütlen, et Inglismaal kasvab puid ka ja mõnikord moodustavad nad isegi metsa (metsa ametlik definitsioon: pindala peab olema vähemalt 0.5 hektarit, puud peavad olema vähemalt 5m kõrged ja võra peab varjama vähemalt 10% maapinnast. siit annaks äkki isegi välja arvutada, mitu puud on mets). aga pilte otsige pigem mujalt.

24 kommentaari “mis meist sai ja keda süüdistada võiks”

 1. Eesti keeles on mets ja suurem ja vanaaegsem mets on laas, pluss veel ajalooline “kõrb” (mis tähendas inimasustuseta ala, mis siinkandis tähendas tüüpiliselt metsa, sellest ka “Kõrvemaa”) – mis pani mind omakorda mõtlema, et kui muinasaegne eestlane tuleks tänapäeva ja hakkaks küsima, kus kõrved on, ja ta juhatataks kuhugi Lähis-Itta, siis oleks tal sama üllatus, mis meil seda “forestit” nähes. Seega oleks jahi-foresti parim vaste ilmselt “kõrb”.

  Kuigi enne, kui “forest” jahiala tähendama hakkas – enne normanne -, tähendas ta ilmselt ikkagi metsa, sest seal keeltes, kust ta laenati, tähendas ka.

  (pluss muidugi meie liigipõhised metsasõnad, kõik need kuusikud ja lepikud ja männikud ja haavikud ja nii edasi, ja laensõnad nagu selva või džungel. Ja religioosne “hiis”.)

 2. Väga hea, et selle jutuks võtsid. Ma olen (seriaaale :) ) vaadates endalt sada korda küsinud, et miks nad oma maja ümber haljastust ei raja. Reeglina on maja ja selle ümber kiviaed. Aga aias ja aia taga puhub tuul.
  Ehk siis küsimus. Kas see on mingi traditsioonide teema (porgandid ostame poet) või on muld kehv? Nt kivine vms. ja kui see viimane, kas siis isegi kadakas/kiviktaimlataimed ei jää püsima?
  Islandi maastik pole ka väga viljakas ( tundub), aga seal on nende kiviaaedade sees alati vähemalt tarbetaimed.

  1. selle üle ma jäin kohe pikemalt mõtlema ja suurt midagi tarka välja ei mõelnudki. mis seriaalid need täpsemalt on ja kus nende tegevus täpsemalt toimub?

   sest nii üldiselt:
   1) inglaste üks lemmikhobisid on aiandus, nad tõesti väga armastavad kasvatada nii lilli kui köögivilju kui muru kui puid ja põõsaid. muidugi on privaatsem ja suurem aed enamasti maja taga peidus ja möödakäijale kätte ei paista, aga linnatänavatelgi, rääkimata maakohtadest, on eesaedu enamasti suur lust vaadata – võivad olla väiksed, aga ikka midagi ilusat õitseb või vähemalt on kena hekk.
   2) kliima on vähemalt siin saare lõunaosas selline, et isegi kui ise midagi ei külva ega istuta, rohi ega väeta, tuleb aastaringselt maja ümbert haljastust matšeetega tagasi peksta, kui tuppa päevavalgust ka tahad. puud, hekid ja ronitaimed (eriti luuderohi) vohavad ikka mõnuga.

   mägedes muidugi puud väga kasvada ei taha tõesti, aga samas inimesed üldiselt puupiirist kõrgemal ei ela ka. seal pole nii palju tasast maadki :) lambaid karjatad mäe otsas, ise elad all orus ja kasvatad ikka neidsamu lilli ja hekke ja porgandeid ja mis meeldib. (muidugi iga inimene ei viitsi porgandeid kasvatada, ma ka ei viitsi. aga ma kasvatasin sel aastal kolm kurki!)

   neid olusid, kus tõesti oleks ainult kivimüür ja tuul uluks… ei kujuta tõesti ette. mõni erak vast kolib oma lammastega koos sinna mäe otsa ja siis ei ole mõtet iluaeda teha, sest lambad sööks kõik ära. (kui ma oleks seriaali stsenarist, siis selline erak osutuks kiirelt kas kuriteo ohvriks või toimepanijaks.) aga ma ausalt ei ole enda teada näinud ühtegi sellist inimeste kodu siin riigis, kus maja ümber midagi ei kasvaks! see peab olema filmitrikk.

   1. Ma olen ühe korra elus Inglismaal käinud, ühte linna näinud, aga see, MIDA nad suutsid seal oma pisitillukeste aedadega teha, jättis mulle sügava mulje. Nagu – kümme ruutmeetrit, kurat, mõne vannituba on ka suurem, aga see nägi välja õdus ja ilus!

   2. Mõne=tegelt päris paljude. Lihtsalt minu oma on pisem.

 3. Ära sa jumala eest ühelegi eestlasele maini, et sulle ei meeldi mets. Mulle ka ei meeldi ja väldin võimalusel alati metsa sees viibimist, õnneks mul on seda lihtne teha – ma ei käi matkamas, seega puudub mul igasugune vajadus iialgi elus metsa minna. Aga johhaidii, kui palju heiti ma olen sellepärast saanud :D

  1. Mis ma veel täna õppinud olen: ära kunagi pane kahtluse alla, kas eesti keeles ikka on metsa kohta piisavalt palju sõnu:P

   1. sõnavaidlused ei pruugi ainult metsa teemal käia. mu ungari keele õppejõud (ungarlane) väitis, et ta pole ühtki teist rahvast näinud, kes sõnade tähenduse üle nii palju vaidleks kui eestlased. Piisas tal suvalise ungari sõna tähendust selgitada, kui tunnis läks vaidlemiseks, mis see õige eesti vaste ikka on.

 4. Ma vaatan aknast välja ja kinnitan, et mets on siin Inglismaal täitsa olemas :D. Me elame paar sammu Londoni piirist väljaspool ja meil on siin mitu metsa kuhu soovi korral jalutama saab minna. Kuna ka mina ei ole otseselt mingi metsa fän, siis ma alles lockdown-i ajal ja nüüd, kui meil on koer, avastan kui metsarohkes piirkonnas me siin linnas elame ja et üks nendest metsadest on lausa üle tee (Littleworth Common, Esher):) Ok, ma teadsin muidugi enne ka, et seal mingi metsake on, aga ma polnud seal varem kunagi jalutamas käinud.
  Meil on siin ukse ees kohe ka veel Esher Common, Fairmile Common, West End Common, Oxshott Heath. Kokku üle 360 hektari metsa. Sellele lisaks Chessington World of Adventure kõrval (suur lõbustuspark) samuti suuremat sorti mets ja sealt edasi veelgi rohkem igasugu Common-eid ja rohelust.
  Ma tegelikult pole ise märganud, et siin metsa vähe oleks, sest Inglismaal ja kogu UK-s on nii palju ilusat ja mitmekesist loodust, et vahet ei ole kuhu suunas sõidad, alati on palju rohelust ja imelisi vaateid mida nautida. Ja kui just südalinnas ja väga ‘rough’ piirkonnas ei ela, siis isegi eramajade vahel jalutades saab juba hea annuse looduse silmailu kätte.

  PS. Ma tahan siin sind ka eelmise postituse eest tänada ja palju õnne soovida! Ma ei satu enam tihti arvuti taha kommenteerima, aga kuna mul on samuti plaan mingil ajal see kodakondsuse teekond ette võtta, siis oli huvitav lugeda. Kuna mul pole otsest põhust või kiiret sellega olnud ja vaba £1600 ka ei istu kaua kuskil kapinurgal, siis plaaniks see on ka jäänud, aga nüüd sinu postituse peale ostsin vähemalt raamatud ära :-) Kui nüüd leiaks aega nendesse ka rohkem süveneda, siis oleks tore. Õnneks ma vist keeletesti ei pea uuesti tegema ja selle eest maksma, sest ma ühe juba tegin mingi 23 aastat tagasi, aga mine sa tea.
  Ma olin tegelikult üllatunud kui õhuke see’Life of Uk’ raamat on, ma ei tea, ma millegipärast eeldasin, et see on palju, palju paksem. Samas raamatut lugedes ja prooviküsimusi lahendades saan aru küll kui ‘paks’ selle õhukese raamatu sisu tegelikult on ;-)

  PS.2 Ma nii naudin su blogi ja su postitusi. Loodan, et sa detsembris meile taas blogi advendikalendri kingid ja juba praegu selle jaoks vaikselt postitusi koguma hakkad.

  1. Ma ei tea kuidas mu kommentaar äkki pallikese konto alt tuli, aga hea et vähemalt läbi tuli. Tegelelikult olen Alice rüütlilossist :)

  2. aitäh kõigi kiituste ja õnnesoovide eest :) ja ma ei teadnud, et teil on nüüd koer, nii tore! vaatan, mis ma selle advendikalendri osas ära teha saan…

  1. ma mõtlesin ka ise tihniku ja võsa peale, aga pole kindel, kas need ikka on metsa erivormid. Vähemalt eestlase loogika järgi ei pruugi, põõsastik oleks nagu midagi muud.

   1. mulle ka tundub, et väga suur osa neid sõnu, mida metsa sünonüümideks pakutakse, on hoopis võsa sünonüümid ja et see ei ole sama asi.

    sellist sõna nagu puupõld ma küll enne ei teadnud.

 5. Mõtsin, et mul pole midagi öelda, aga just tuli pähe: ilmselt su suhe metsa on umbes sama, mis mul merre.
  Et mul pole midagi mere vastu, vahel on täita tore vaadata ja kogeda, kuidas soolaseid pritsmeid pritsib, mul ei lähe merel eriti süda pahaks ja laevasõidud on ses osas isegi põnevad, et ooooh, ega ma iga päev laevaga sõida!
  Aga kõiki neid “Meri! ma ei saa ilma!” ja “Meri! Ma pean elama kohas, kus meri on lähedal, muidu on halb!” ja “Muidugi on see sumunud ja raske õhuga linn, siin pole merd!” tekitav mus ?????????? ja “MSee on ikka mingi poos ilmselt”-tunde.
  Samas kui ma peaksin elama puudeta kohas … … … kusjuures ma kujutan ette, et saaks ja kui ära harjuks, oleks isegi okei.
  Lihtsalt iga kord puudega paika jõudes tekiks suur kojujõudmise tunne. Selline: “Jess, ometi on asjad õigesti!!!”

  1. Oo, kas sa oled kuulnud Lonitseera laulu “Mulle ei meeldi meri”? See on mu viimase kuu absoluutne lemmik ja mulle tegelt meeldib meri üsna hästi (kuigi ka mitte tasemel “ma ei saa ilma” ja kojujõudmise tunnet meri mus kah ei tekita). Aga keegi võiks metsa kohta sellise laulu kirjutada, aga laulupeole sellega küll ei pääseks:)

   1. Oo jee, sa tead Lonitseerat!!

    Heakskiitev mõmin ja tunnustavad noogutused siitpoolt sinnapoole.

 6. Mina olen jällegi täiega metsainimene ehkki mäed muidugi meeldivad ka. Metsas on kohe selline “kodune” tunne mistõttu kahtlustan, et minu esivanemad tulid kusagilt dzhunglist mitte savannist nagu üldiselt väidetakse :D Metsas on hea turvaline, ka öösel – nii hulkudes kui telgitades. Lagedal ebamugav – paistad ju kaugelt igaühele kätte. Tundra või laavaväli ainsad lagedamad kohad, mis minu jaoks põnevad.

  Miks metsast head pilti ei saa ei suuda küll aru saada. Asi peab olema tehnikas, fokuseerimine ja fookussügavus ilmselt pole päris see.

  1. no mina väidan ikkagi, et asi on modellis – või no okei, modelli ja fotograafi vahelise keemia puudumises ehk:) (mis tehnika, ma teen telefoniga ja automaatrežiimis kõik matkapildid. kui mägedel ja järvedel kõlbab mu piltidele jääda, pole metsalgi midagi pirtsutada.)

  2. mets on hämar, sageli kontrastiderohke (palju valgust ja varje) ning ühetooniline – kaamerale ei meeldi neist asjadest ükski. lisaks ka suur ja ei mahu kergelt pildile – nagu ka mägede mastaapi on parem hinnata neist kaugelt tehtud pildi pealt ja lähedalt tehtud pilt jääb igav, nii ka metsas sees tehtud piltidel kipub metsavaib puudu jääma. loomulikult saab ka metsast ilupilte teha, aga lihtne see pigem ei ole.

 7. emotsionaalne teema tõesti:-). ma ei suuda hetkel allikat meenutada, aga ütles too, et ega eestlane pole kunagi olnud mingi metsarahvas, vaid metsaäärerahvas. ja võrdlemisi hiljuti lugesin (taas ei meenu kust) mingit sotsiaalset uurimust?? äkki, mis väitis, et noorem põlvkond eestlasi kardab metsa, et on selline ebalust tekitav koht, kus jumala eest üksi küll ei taha ringi jõlkuda.

 8. mets… eks sellega ole nii ja naa, mulle meeldib männimets, soovitavalt mereäärne männik, selline kus alusmetsa praktilselt pole, natuke vaarikavõsa vbolla kusagil nurgas. aga selline tihnik, kust läbi ei pääse, see mulle ei meeldi. Itaalias on meeletult metsa selline, kus on mingi eriti õel alustaimestik, mingi ogaline värk, mis ei lase läbi ja kriibib ära… õudneee. Aga mulle ei meeldi väga ka lehtmetsad. Sügisesed lehtpuud mulle meeldivad aga mitte terve metsatäis :)
  aga metsasõnadest on ju toredad hiis ja laas

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: