lähme sõidame kogu öö on veel ees

Publiku nõudmisel tänased teabeminutid: miks enne pidur ja siis sidur?

(Info on kogutud läbi aastate erinevatelt sõiduõpetajatelt ja esitatud ilma igasuguse irooniata. Samas tundke end vabalt ja vaielge vastu, kui oskate või tuju on.)

Esiteks: siduri peal ei tohi ilmaasjata tallata. Sidur kulub iga kord, kui teda vajutada. Seega kõigepealt pidurda, siis mõtle, kas üldse on vaja sidurdada. Mitte nii, et sidur alla ja siis pidurdame ja siis vahetame lõpuks käiku ka, kui juhtub vaja olema.

Teiseks: nii ka ei tohi, et kõigepealt sidur alla, siis käik välja, siis sidur vabaks (et ei tallaks liigselt ja pole ju mõtet ka enam) ja siis on pidurdamiseks aega küll. Ehkki minu meelest on nii suht mõnus teha. Aga näe, vabakäiguga sõitmine ei ole ohutu. Auto pole juhitav. Libedaga ei tohi kohe kindlasti niiviisi teha ja ka muidu tuleks mõelda sellele, mis saab, kui ootamatult mingi ohtlik olukord tekib, näiteks kui keegi tagant hooga tuleb ja sisse kipub sõitma.

Mina tegin oma lähikonnas rahvaküsitluse ükspäev ja ei leidnud ühtegi naisterahvast, kes enne pidurit vajutaks. Mehed mõned ikka olid. Kokkuvõtteks: juhiluba ma enne pensioniiga ilmselt ei saa, aga kui saan, siis sõidan nagu vanem mees!

Advertisements

9 thoughts on “lähme sõidame kogu öö on veel ees

 1. See, et vaba käiguga liikuv auto juhitamatu on, on jama – risti vastupidi, libedal on selline auto, mille (vedavad) rattad üldise liikumiskiirusega võrreldes kiiremini või aeglasemini käia ei taha, kõige parem variant.

  Ja kui asi libedal käest läheb, siis õpetatakse ka ju kõigepealt sidur alla vajutama ja siis vabalt libisevat autot rooliga otseks tagasi ajama?

 2. Mulle pole üldse libedaga sõitmist õpetatud eriti, aga seda ma tean kindlalt, et mul KEELATI libedaga vabakäiguga valgusfoorini veereda. Sõltub äkki autost? Õppesõiduautod on mul kõik esiveolised olnud igatahes.

 3. autode juhtimisest rääkimine tütarlapsena on ilmselt libedale teele minek, aga ma ka olen üks nendest, kes vajutab pidurit enne ja sidurit aint siis, kui peaks olema vaja ja vahel ei olegi vaja, nii et mis tast ikka siis vajutada :)

  no ja siis selle käikude ja libeda tee asjaga ma teen ka sedamoodi pigem ikka, et käigud sees, aga siin ma ei taha üldse vaielda :)

 4. automaatkäigukastist pole juttu, sest õppesõitu ei tehta automaatkäigukastiga. võib teha, aga siis saad sellise juhiloa ka, kus on kirjas, et tohib sõita ainult automaadiga.

 5. Minuga nad libedasõidukoolituses jäid siis ka rahule, kui ma mingeid harjutusi ainult siduriga mängides tegin. Aga jah, nii mõneski kohas (umbes pidurdad, põikad mööda ja jääd seisma) ikka ainult siduriga ei saa, ning tuleb ka pidurist alustada.

  Aga tsikliga sõites küll vist pidurdan enne. Samas olen ma tähele pannud, et on nagu kaks koolkonda selles pidurdamise asjas. Ühed on sellised tugevad vabakäigu vennad, kes oma autot ikkagi osavalt kontrollivad. Ja siis bensiini kokku hoidmiseks mäest alla sõites alati vabakäigule auto lükkavad.

  Ma arvan, et see on harjumise asi. Peaasi, et sa oma stiili tead ja autot tunnetad.

  Aga mis kulumisse puutub, siis auto üldse kulub sõites.

 6. see siduri kulumine on jah miski vanakooli meeste jutt, kes pidid mööda tuttavaid zhigulli juppe taga ajama. sisepõlemismootor ka ju kulub, kui töötab kogu aeg.

 7. Ma alles alguses õppimisega. Ja alles harjun, et jalg ei peagi koguaeg siduril olema:P, aga õnneks selle koha pealt õps väga ei kurjusta, et ma ta auto nüüd ära kulutaks. Hea seegi. Eks muu tule aja jooksul.

  Ma alguses arvasin, et enne pidurdamist vaja alati sidurit, aga nüüd ma enam sidurit enne ei vajuta. Ja minu arust tuleb see asi niimoodi palju paremini välja.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s