you love them cause you fear

Ma teen aegajalt oma kolleegidele pisikesi arvutikoolitusi, natuke sellepärast, et parajasti ei leidu paremaid tegijaid, natuke sellepärast ka, et meeldib. Tavaliselt on tegu mingite ettevõttespetsiifiliste rakenduste kasutamisega ja see on täitsa okei, aga vat MS Outlooki koolitusi – eriti edasijõudnutele – ma väga teha ei armasta. Kõik on päris okei, kuni me ettenähtud programmi juures … Loe edasi “you love them cause you fear”

Ma teen aegajalt oma kolleegidele pisikesi arvutikoolitusi, natuke sellepärast, et parajasti ei leidu paremaid tegijaid, natuke sellepärast ka, et meeldib. Tavaliselt on tegu mingite ettevõttespetsiifiliste rakenduste kasutamisega ja see on täitsa okei, aga vat MS Outlooki koolitusi – eriti edasijõudnutele – ma väga teha ei armasta.

Kõik on päris okei, kuni me ettenähtud programmi juures püsime. Aga varem või hiljem jõuab igal koolitajal kätte hetk, mil on viisakas kuulajatelt küsida, kas küsimusi on. Edasine meenutab mulle alati multifilmi “Dexter’s Lab”, mida ma mingil oma põgusal kaabeltelevisioonivaatamise perioodil vahel nägin. Teate, see koht, kus Dexteri tobe beibest õde suudab end laborisse sisse häkkida ja mingit nuppu näeb. “Ooh! What does this button do?” No ja siis ta vajutab seda nuppu ja siis algab action. Koolitusel paraku asendub action tihti piinliku olukorraga, kus õnnetu koolitaja peab vastuse välja uurima. Ausalt, ma ei tea, mida Outlooki kõik funktsioonid teevad. Või Exceli omad. Või ükskõik millise polüfunktsionaalse rakenduse. Peaks teadma või? Ma oskan kasutada neid funktsioone,mida mul vaja on. Kui mul midagi uut vaja läheb, siis ma uurin välja, kas ja kuidas seda teha saab, mitte vastupidi, et “misasi see on, äkki mul läheb seda vaja?”

Või siis muud olukorrad, mida ma elus hämmeldunult kõrvalt vaatan: vaja on teostada veidi andmete analüüsi sisendtabeli kolme välja alusel. Aga tabelis on välju kolmkümmend! Huvitav, mis andmeid neis hoitakse? Äkki saab nendega ka midagi ägedat teha?

Või: koju tuuakse uus kaabelmodem. Üht kaablit pidi on modem seinas, teist kaablit pidi arvuti küljes, võrk töötab, failid liiguvad, spämm tuleb kolinal kohale, kõik oleks nagu hästi. Aga modemi karbis oli veel üks juhe. Mida see teeb? Paneks kuhugi, vaataks, mis juhtub!

Ühesõnaga, täpselt see Dee Dee lähenemine.

Ma olen ikka arvanud, et ma olen mõistlik inimene ja jõuan veel kaugele sellega, et ma lasen end juhtida vajadustel, mitte võimalustel… aga vahel tekib ikka kahtlus, et suuri avastusi elus teevad pigem vist seda tüüpi inimesed, kes Outlooki menüüsid mööda surfavad ja sealt elamusi otsivad.

2 kommentaari “you love them cause you fear”

  1. Intrigeerivalt arusaamatu lähenemine õpetamisele. Ja õppimisele. Kuidas sa tead võimalusi, kui sa ei kiika pisut kaugemale, kui parasjagu kätte paistab? Kuidas saad sa teada, millised vajadused on rahuldatavad ja millised mitte, kui sa ei oma pealiskaudsetki kogemust sellest, mis haardeulatusest kaugemale jääb?

    Näituseks. 95% CV-dest, mida mul on olnud juhus elektroonilisel kujul näha, näitavad välja, et inimestel on vajadus, aga nad ei tea õhkagi tekstitoimetamise võimalustest. Tühikud ja enter paistavad olevat kaks põhilist vahendit vajaduste rahuldamiseks.

    Kui nüüd targutada õpetamise teemal, siis õpetajat võib vaja olla väga erinevatel juhtudel. Kui näiteks õpetajat on vaja käehoidjaks või repetiitoriks, siis võib muidugi piirduda ainult hädatarviliku käitumisalgoritmi tundmisega.

    Heitsin igaks juhuks pilgu jutule, mida kommenteerin, ja sain aru, et olin ekslikult vedanud võrdusmärgi mõistete “koolitaja” ja “õpetaja” vahele. Aga tõepoolest: alles nüüd tabasin ära, et “koolitaja” võib olla maakeelne vaste “dresseerijale”.

    Üllatav siiski, et küsimiseks võimaluse andmine on viisakus.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: