#37 Briti mündid

Veel üks tükk täiesti tarbetut ja samas minu meelest väga haaravat triviat: briti 50- ja 20-pennised on SEITSMEkandilised ja seejuures konstantse diameetriga – ükskõik, kust mõõta, on läbimõõt sama. Poleks iial aimanud, et selline asi üldse… matemaatiliselt võimalik on.

Vajalik on see selleks, et need mündid veereksid. Automaatides ja nii.

Muidugi ei sattunud ma selle info peale ajaviiteks 50-pennise nurki üle lugedes. Ma olin absoluutselt veenudnud, et neid on kas kuus või kaheksa, ma ei oleks saanud sellest vähem hoolida ja üldse ma püüan sularahast hoiduda. Aga nagu ikka, käisin kõigepealt muuseumis (disainimuuseum sedakorda) ja siis wikipedias… sest selgus, et 2008. aastal disainitud müntide tagaküljed, kui need õigesti ritta laduda, moodustavad Ühendkuningriigi (sai vist õigesti? need nimed on endiselt mulle segased veidi) vapi. Noh, nii enamvähem. Väga efektne!

Wikipediasse läksin sellest kõigest pilti otsima, sest esiteks on münte ise kodus pildistada päris raske (mu fotoka punase värvi filtrist pole selle koha peal üldse abi) ja teiseks ei ole mu käest mitu päeva ühtegi kahepennist läbi käinud, nii et mul ei ole täiskomplekti. Palun, pilt on siin. No ja see seitsme nurga info tabas mind täiesti ootamatult. Ja nüüd ma mõtisklen, kust leida nihik, et seda diameetrit ise mõõta. Story of my life.

Advertisements

2 kommentaari to “#37 Briti mündid”

  1. kaur Says:

    Sa niikuinii ise lugesid, aga unustasid linkimata:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Reuleaux_triangle

  2. kitty Says:

    jälle õige. mind distractis küsimus, kuidas seda hääldama peaks. roloo?

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s


%d bloggers like this: