#86 Punased postkastid

Minu postkastiobsessioon sai alguse kevadel, kui käisin kord maalilisel jalgrattasõidul Canterbury lähistel koos elusa inglasega, kes tee ääres üht postkasti vaadates asjatundlikult nentis, et see on seal juba kuninganna Victoria ajast. Selgus, et iga postkasti peal siin kuningriigis* on selle monarhi monogramm (royal cypher), kes postkasti paikapaneku ajal parajasti ametis oli.

Muidugi oli mul kohe vaja täiskollektsioon neid monogramme kokku saada – ja muidugi ei olnud ajalugu eraldi vaeva näinud, et seda ülesannet mulle lihtsamaks teha. Selgus nimelt, et Edward VIII lühikese valitsusaja jooksul jõuti postkaste vermida kõigest 161 tükki ja neist sugugi kõik ei ole alles. Niisiis käisin terve suve ringi ja vaatasin IGA postkasti pealt igaks juhuks monogrammi ja siis tegin igaks juhuks pilti, sest mul ei olnud kunagi meeles, kas mul see juba on.

Kui muud sellest kasu ei ole olnud, siis vähemalt Briti kuningannad ja kuningad Victoriast Elizabeth II-ni on mul nüüd küll õiges järjekorras peas. Palun:

Victoria (troonil 1837-1901)

Victoria-aegseid postkaste on kõik kohad täis, sest kuigi kogu avaliku postkasti kontseptsioon tekkis alles aastal 1853, oli tal siiski PÄRIS palju aega neid paigaldada.

Edward VII (1901-1910)

Need on pigem haruldased ja alati teeb rõõmu mõnd näha.

Edward VII Bristol originaal
Royal York Crescent, Bristol

George V (1910-1936)

Ma ei tea, kas keegi teab, miks tal nii igav monogramm on.

Edward VIII (1936)

Selle harulduse leidsin autoaknast vaadates, jätsin koha meelde ja kõndisin pärast tagasi, et pildistada. Küljes on tal margimüümisaparaat, mis kardetavasti viimased 80 aastat pole töötanud.

Edward VIII

George VI (1936-1952)

Kõige ilusam monogramm neist kõigist ja pealegi on Gorge VI postkastid alati väga ilusates kohtades ka! Minu lemmikud.

Elizabeth II (1952-…)

Neid on muidugi veel rohkem kui Victoria omi; erinevamaid ka.

Kuldseks värviti Londoni olümpia järel iga briti olümpiavõitja auks tema kodukohas üks postkast, kokku sadakond, aga ma näinud olengi vist ainult seda ühte.

Ahjaa, päris alguses olid postkastid tumerohelised, et tausta sulanduda. Aga inimesed kippusid neile otsa jooksma ja nii värviti nad punaseks. Seda, kas telefoniputkad ja bussid on punased samal põhjusel, ei oska ma öelda.

* – ainult et separatistlikul Šotimaal ei pruugi olla üldse mingit monogrammi. Sest kuigi šotlased tunnistavad Elizabethi oma kuningannana, ei ole nad nõus II-ga ta tiitlis – nende jaoks on ta esimene Elizabeth, kes nende riiki valitseb:) Nõnda siis on vanemad postkastid monogrammiga, aga viimase 60 aasta omad ilma:

Royal Mile, Edinburgh

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: