kui sa tunned et sa enam ei oska

tähendab. aastate kaupa olen inimesi tüüdanud küsimusega, miks on klaveril musti klahve vähem kui valgeid (täpsemalt, miks ei ole iga kahe valge klahvi vahel musta, noh). MITTE KEEGI pole osanud vastata. isegi muusikud on pakkunud, et “ilu pärast” või “nii on kombeks”. täna võtsin raamatukogust viienda klassi muusikaõpetuse õpiku ja leidsin vastuse. üheteistkümnendalt leheküljelt. varsti … Loe edasi “kui sa tunned et sa enam ei oska”

tähendab. aastate kaupa olen inimesi tüüdanud küsimusega, miks on klaveril musti klahve vähem kui valgeid (täpsemalt, miks ei ole iga kahe valge klahvi vahel musta, noh). MITTE KEEGI pole osanud vastata. isegi muusikud on pakkunud, et “ilu pärast” või “nii on kombeks”.

täna võtsin raamatukogust viienda klassi muusikaõpetuse õpiku ja leidsin vastuse. üheteistkümnendalt leheküljelt.

varsti ma vist üldse enam ei viitsi inimestega rääkida. ei, ma tean, et asi pole selles, nagu oleks teie lollid, asi on selles, et ma ei oska õigesti küsida. aga ikkagi.

loen nüüd õpikuid edasi. tegelikult tahan ma teada, miks häälestatakse kitarril üht keelt teise koha pealt kui teisi. ma olen jumala kindel, et kui ma muusikaõpetuse kuni üheksanda klassini olen läbi töötanud, siis ma saan teada.

5 kommentaari “kui sa tunned et sa enam ei oska”

 1. Aga kas te teate, kust tulevad konserid? Kohe jutustan teile.

  Või noh, tegelikult mul mingit ammendavat vastust pole (basskitarril on ainult neli keelt :P), aga standardhäälestus näeb nii ette (ehk nii on kombeks :/ ). Ma olen märganud, et seeläbi on peeneim ja jämedaim keel sama tooniga. Ja kõik keeled on C-mažoori häälestatud (lahtised keeled on valged klahvid). Aga kasutatakse ka muid häälestusi, näiteks selliseid, millega slaidi kasutades mängides tekivad alati akordid.

  Aga kui sa leiad õige vastuse, anna ikka teada.

  Aga siin on minu küsimus, mis läheneb muusikateooriale veel rohkem sügavuti: Miks on oktavis kaksteist pooltooni?

 2. Damn, mina olen ju sulle ütelnud rohkem kui “ilu pärast”

  Tsitaat: https://roger.pri.ee/weblog/archives/2003_09.html#000049

  “Musti klahve on vähem näiteks euroopaliku muusikataju pärast, mis on diatooniline. Kui oleks ühepalju, siis oleks klaver tervetoongamma põhine: selliseid klavereid põhimõtteliselt on tehtud– ainult, et selgus, et osa klahvidest tuli värviliseks teha. Seega on mustade ja valgete klahvide suhe oluline ka klaviatuuril orienteerumiseks: millegi järgi tuleb ju alustada. Kui oleks poolteist meetrit ühtlast sebra, mis sa siis hing teed? Teed helihargiga “kling” ja hakkad uurima, mis sellega kokku sobib?

  Ja siis veel see inimese ehitus. Üldjuhul ei saa pöialt mustale klahvile panna. Ja kaheksa sõrmega mängimiseks on klavessiin.”

  Mida see õpik kirjutas?

 3. õpik isegi ei kirjutanud tegelikult, vaid joonistas. siin on pilt, mis näitab, et mi ja na vahel on POOL tooni, mitte terve. ja di ja jo’ vahel ka. vat nüüd, kui mul see teadmine olemas on, saan ma hakata su aastatetagust vastust lugema ja sellele kaasa mõtlema!

  või noh, nüüd ma saan alles küsida järgmise “aga miks?” küsimuse ja sellele vastuseks hakata Mardi antud linki lugema.

  eks ma kahtlustasin enne ka, et mingi selline värk on seal. aga mitte keegi ei öelnud mulle enne ju, noh:(

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: