#33 Londoni turud

Turge on Londonis tegelikult üle mõistuse palju. Sellepärast ajab mind täitsa endast välja see, kuidas kogu maailm ainult ühele ja seejuures kõige mõttetumale neist kokku jookseb. Noh, põhiliselt häirib see mind muidugi sellepärast, et see üks jääb mulle mu igapäevastes käimistes tee peale ja seega see ülejäänud maailm on mul seal veidi jalus.

Kõigil turgudel ma muidugi käinud pole ja elus ei jõua ka, aga väike välimääraja neist, millega rohkem kursis olen:

Camden Market – Kadaka turg 20 aastat hiljem.

Väga suur, väga rahvarohke, väga igav koht. Seal ei müüda mitte midagi, mida poleks võimalik osta mõnelt teiselt turult ükskõik kus maailmas (näide: ostsin endale kord Camdeni turult jaki, mis püüab välja näha, nagu oleks see valmistatud kuskil Andide või Himaalaja jalamil – jah, mõlemat korraga. Töökaaslane tuli mulle vastu samasuguse jakiga, mille tema oli ostnud Barcelona tänavaturult…), aga selliseid asju müüakse seal väga palju. Angry Birdsi linnukujuline müts, anyone?

Camdeni head küljed on seda läbiv Regent’s Canal ja seal paiknev Yumchaa keti teepood (cream tea!). Ja see on permanentne turg, seega iga päev lahti, mitte ainult nädalavahetustel. Sellest hoolimata… või just selle tõttu… soovitan vältida.

Portobello Road Market – Hauka laat kord nädalas.

Portobello turg ei ole Camdeni omast tegelikult nii palju erinev, aga on millegipärast vähem haibitud. Mulle meeldib ta rohkem – see on päris tänavaturg ja neil tänavatel, kus teda peetakse, on toredaid poode. Seal on ka rohkem antiiki ja kirbuturukraami ja üldse kuidagi meeldivam õhkkond kui Camdenis (võibolla sellepärast, et ta toimub ainult nädalavahetusel ja seal on rohkem sellist erilist laadamelu). Angri Birdsi mütsid on samas ka olemas. Tegelikult, kui ma nüüd järele mõtlen, siis selle jaki, mida ma enne mainisin, ma ostsingi hoopis Portobellost:) Aga Camdenis on nad ka siiamaani müügil!

Borough Market – Sadama turg nii, nagu ta alguses plaanitud oli.

See on toiduturg ja samas vaatamisväärsus omaette. Võibolla mitte neile, kes on kuskil lõunamaal elanud või käinud – pärast La Boqueriat Barcelonas pole ühegi turu kala- või puuviljavalik mind enam jalust suutnud lüüa – aga põhjamaa inimese jaoks täitsa piisav meelelahutus üheks laupäevahommikuks. Päriselt söögiostmiseks on ta minu meelest liiga kallis, aga ma olen valmis uskuma küll, et restoranikokad seal shoppavad.

Brick Lane Market – Telliskivi kirbuturg, Balti jaama turg ja Viljandi Folgi müügiletid kohtuvad Banksy graffiti taustal.

M väitis, et veel viie aasta eest saanuvat Hauka laadalt kuskilt nurga tagant osta VAZ 2101 remontkolbide komplekti. Kolme aasta eest, kui mina seal käisin, küll enam ei saanud, aga Brick Lane Marketilt saab. Küll ülekantud tähenduses – reaalne analoog võiks olla näiteks… Nokia jämeda otsaga laadija? Saab ka odavat polüesterpesu ja viiekilostes pakkides pesupulbrit, aga samas (st laada teises otsas) saab käsitööehteid ja käsitsitrükitud T-särke. Jälle on tegu ajutise tänavaturuga ja pärispoed sel tänaval kauplevad põhiliselt vintage’iga; mõned spetsiaalsed siseruumid on ka, nii kirbuturu kui käsitöö jaoks. Angry Birdsi mütse leida ei õnnestunud, aga öökullidega kleit (teine Camdeni turu selle hooaja suur hitt) oli ühes letis isegi olemas.

Isegi tänavatoit on Brick Lane’il kuidagi maitsvam kui Camdenis.

Kui tuled Londonisse ja tahad hirmsasti minna Camdeni turule, sest oled sellest nii palju kuulnud, soovitan olla rebel ja minna Brick Lane’ile. Turg toimub pühapäeviti, aga graffiti paistab jällegi teistel päevadel paremini välja.

Columbia Road Flower Market – maitea, Türi lillelaat? ma pole tollel kunagi käinud.

See on tõesti ainult lilleturg ja pigem seega ilus vaadata kui praktiline shoppamiskoht… aga Columbia Roadil on ridamisi nummisid sisustuspudipadipoode, mis on pühapäeval turu lahtiolekuajal kenasti avatud, nii et kel asju vaja, saab ka asju osta. Iga nädal ma seal ei käiks, aga korra käisin ja oli väga tore. Otse sulgemise eel muutusid kõik lilled väga odavaks.

Taluturud – Tagurpidi Lavka igas linnaosas.

Taluturge on tegelikult jube palju ja igasugustes ootamatutes kohtades, osa neist on veebist leitavad ja osadele tuleb lihtsalt ise nädalavahetusel koduümbruses otsa komistada, et neist teada saada. Nad on väiksed, paarikümne müügiletiga, pannakse püsti kuskile kooli- või kirikuõue ja kestavad laupäeval või pühapäeval mõned tunnid, näiteks kella kümnest kaheni. Nii et suhteliselt suur tahtmine peab olema, et neile pihta saada. Seal müüakse ka ainult toitu ja see on kõik nime ja näoga toit, otse kasvatajatelt. Sealse köögivilja põlgan ma kalliks (pealegi, kui “orgaaniline” pastinaak peabki nii tilluke ja krimpsus olema, siis ma eelistan supermarketist anorgaanilisi (or whatever) osta), aga küpsetiste-, hoidiste-, juustu- ja sooja toidu letid on seal küll ahvatlevad. Põhimõtteliselt Borough Marketi tilluke kodulähedane variant.

Lisaks võib nädalavahetustel igal tänavanurgal või parkimisplatsil üllatada car boot sale ehk jälle kirbuturg. Kahjuks kõik need nädalavahetuseüritused algavad nii vara, et kui mina kella kahe paiku kohale jõuan, pakitakse juba viimaseid riismeid kokku. Moraal: varajane linnuke leiab tera, hilisele jääb ainult närune Camdeni turg.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: