#34 Auruvedur metroos

Tähistame siin uhkusega Londoni metroo 150. tegutsemisaastat ja paari nädala eest, kui oli täpselt maailma esimese allmaarongi esimese reisi aastapäev, käisin koos teiste trainspottijatega luuramas, kuidas ajalooline vedur ajaloolisel liinil ajaloolisi vaguneid sõidutas.

DSC00031
Pildil näha pigem teised rongihuvilised kui rong ise, aga see on parim kaader, mille ma sain. Põhimõtteliselt nägi see rong välja nagu Sigatüüka ekspress, vaadake filmist.

Kõik tahavad muidugi teada, kuidas said auruvedurid tunnelis sõita – kuhu suits ja aur läksid? Pärast transpordimuuseumi ja Wikipedia külastamist on mul teile teatada järgmist:

1) Suur osa nii suitsust kui aurust läkski sinnsamma tunnelisse. (Metroosõit noil ammustel aegadel ei olnud just meeliülendav elamus ja oma kogemusest võin ka öelda, et ikka päris kenasti tossas.)

2) Tavalise söe asemel kasutati kütuseks alguses koksi, mis annab vähem suitsu kui tavaline süsi, ja hiljem mingit veel suitsuvabamat sütt (anthracite?). (Kas keegi võiks Venemaa rongide vagunisaatjatele ka neid imelisi mineraale eraldada, palun?)

3) Auruvedurid olid… kondensaatoritega? Kondenseerivad? Kasutegur on sellisel aurumasinal väiksem, aga auru ka vähem kui tavalisel. Nagu nimigi ütleb, enamus auru kondenseeritakse ja satub paaki tagasi.

4) Võimalusel lasti auru välja otse tänavale – tunneli katuses olid selleks spetsiaalsed restidega kohad ja eks siis vedurijuht ajastas õigele hetkele selle puhangu. Ilmselgelt polnud ka tänaval tunneli kohal jalutamine meeliülendav elamus, aga samas, mis 19. sajandi Londonis üldse oli? (Kavatsen välja uurida, sest olen aurupungi suur austaja. Stay tuned!)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: