#9 V&A

Londoni muuseumid on tegelikult kõik täiesti imelised, kui mitte muidu, siis kahel põhjusel: esiteks on koloniaalminevikuga rahval olnud kõvasti aega ja muid ressursse, et igasugust lahedat nodi üle maailma oma pealinna kokku tassida, ja teiseks on pea kõigisse muuseumidesse sissepääs põhikollektsiooni vaatamiseks tasuta. Ma olen neist lihtsalt liiga vähestes jõudnud käia, et mingeid üldistusi teha (noh, rohkem, kui ma just tegin). Süstemaatilise inimesena olen oma põhitähelepanu siiani koondanud ühele – Victoria&Albertile.

V&A keskendub disainile ja kujutavale kunstile, ja on mind viimase aasta jooksul suutnud mitmele oma ajutisele näitusele (mille sissepääs ei ole sugugi tasuta, vaid lausa päris kallis tegelt) kohale meelitada. Kevadine “British Design 1948-2012” ajas mind vaimustusest ruigama ja kui muuseumi poleks kinni pandud (ja hiljem näitust maha korjatud), vaataksin seda näitust vist siiamaani. “Ballgowns” oli nii ja naa, ja nüüd täna vaadatud “Hollywood Costume” jälle uskumatult äge. (Üsna raske on enamasti vastata küsimusele “mis sulle seal kõige rohkem meeldis?”, aga seekord on mul kindel vastus: ma nägin elusast peast Scarlett O’Hara kardinatest tehtud kleiti, ja kui see ei avalda muljet, siis mis üldse avaldab?)

V&A püsikollektsioonist olen ma jõudnud ära vaadata ainult paar pisemat alamosa – mood läbi aegade ja arhitektuur (viimases on muide välja pandud üks Tallinna vanalinna lohepeakujuline veesüliti, väga armsalt kodune). Lihtsalt esemetega kaasatuleva info hulk on seal nii suur, et ei jaksa palju korraga. Ma kogu aeg ootan, et tuleks halva ilmaga nädalavahetus, mil midagi muud plaanis ei ole, ja saaks minna ja veeta muuseumis terve päeva. Mul on veel ju nägemata 50 aastat briti fotograafiat ja mäekristallist kann ja kogu Childhood Museum. Aga tough luck – kogu aeg paistab päike ja MITTE MIDAGI EI SAJA ja muuseumid (V&A järel trügivad järjekorras tihedalt British Museum, Tate Modern, National Gallery ja Natural History Museum) muudkui tammuvad jalalt jalale ja ootavad…

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: