i didn’t mean to miss you all the time

mu muusikahala peale laekus muude konstruktiivsete ideede hulgas soovitus laadida alla Fairmus äpp ja toetada Eesti muusikuid. kohe laadisin! sest tõesti, mul on ikkagi mingi tõrge Spotify suhtes. mulle väga meeldib idee õiglase kaubanduse põhmõttel töötavast voogedastusplatvormist. pluss ma nagunii kuulaksingi hea meelega palju rohkem eesti muusikat.

et mis see maksab? €2.99 kuu. andke andeks, kulla Fairmusi tiim, kui ma nüüd kogemata tundlikku äriinfot avalikkusele jagasin – mulle tundub, et see hind on mingi tohutu saladus! ainus viis seda teada saada on äpp hankida, kuulamiseks mingi lugu välja valida ja “play” nuppu vajutada. siis saab süsteem aru, et sul on arve veel puha maksmata, ja suunab poodi. kas see on suurest hirmust, et kui kodulehel või mingis sellises kohas hind avaldada, siis ma ehmatan ära ja ei lähe kunagi isegi vaatama, mis muusikat valida on? klge, 2.99 ei ole üldse nii jube number. ikka läheks. praegu jääb natuke mõru maik, et mind üritatakse varjamise ja vassimise abil kliendiks meelitada.

mis muusikat valida on? mulle tuttavatest esitajatest jäid esmapilgul silma Toe Tag, Trad Attack!, Zetod, Svjata Vatra, Lenna, Rita Ray, Andres Roots. hulgem oli ka minu jaoks täitsa võõraid nimesid, tundub, et pigem noorem põlvkond. ja siis tohutus koguses ERR arhiivist võetud muusikat – esitusloendis “Eesti 70ndad” on 630 laulu! 60ndad, 80ndad ja 90ndad on ka olemas.

Andres Alaru? Mart Abro? kes need on?

lubati, et iga päev lisandub paarkümmend lugu, ja tõesti, täna on eilsega võrreldes umbes viis uut albumit kohe esilehel näha. mis tekitab usaldust küll, et küllap see valik kasvab jõudsasti.

põhiliselt selle “Uus Fairmusis” sektsiooni kaudu saingi näha, keda seal siis kuulata saab, sest sellist kohta, kus oleks olnud kõigi esitajate või albumite nimekiri, ei leidnud. žanrite nimekiri on olemas. arvake, mis bänd peidab end žanrinimetuse “Viking Cossack Folk Rock” taga? aga kõiki žanreid ma ei viitsinud läbi klikkida, et kõik albumid ära näha.

lemmiklugusid saab märkida, esitusloendeid (playlist) saab teha. teate, iseenesest on ju jumala tore, et on olemas eestikeelne eesti muusika äpp, aga miks ta ikkagi tundub sellise kohmaka tõlkena inglise keelest? “esiletõstetud esitusloend”, no kes see ütleb nii? mul ei ole endal paremaid sõnu pakkuda, aga mumst selline ettevõtmine oleks küll väärt seda, et keegi tuleks ja mõtleks välja kasvõi täitsa nullist uue terminoloogia ja hakkaks seda kuulutama sellest päevast peale.

ok, see on nii kohmakas, et peaaegu nunnu, aga siiski… KOMAD!

samas jälle osad elementaarsevõitu funktsioonid tunduvad veel puudu olevat, nt juhusliku loo valimine. paned albumi mängima (mul hakkasid nad mängima suvalisest loost, mitte algusest. ja vähemalt üks album ei hakanud üldse mängima) ja siis ta lihtsalt järjest mängib ja lõppu jõudes alustab uuesti algusest, see tundub natuke ebaloogiline. aga ma olen kindel, et seda osa arendatakse veel. see äpp tuli alles eelmisel kuul välja!

alla laadida ka midagi ei saa, nii et niipea, kui metrohe sukeldusin, lakkas mu kaunis kuulamiskogemus ja pidin aga jälle podcastid välja kraamima. vot see on küll üks asi, mida tasulisest äpist ikkagi ootaksin. et saaks metroos kuulata.

mis veel tasumise ossa puutub, siis maksta saab, tundub, ainult in-app purchase kaudu, minu puhul siis Google Payga. mis omakorda transleeris selle €2.99 hinna mu jaoks $3.43-ks ja seadis kohe igakuise makse püsti. samas on äpil ikkagi 72-tunnine prooviperiood, st esimene makse oleks võetud alles kolme päeva pärast. ja küll ma siis üritasin aru saada, kuidas ma oma tellimuse katkestada saaks – äpis ei saa seda (veel – tundub, et plaan on, sest mingi menüüvalik on, aga selle taga pole veel sisu) hallata, koduleht muidugi ka migit infot ei jaga. lõpuks jõudis mulle kohale, et sealsamas Google Plays saan oma püsimakse üles otsida ja ära tühistada. mis veidi ebameeldiva üllatusena võttis mult ka KOHE laulude kuulamise õiguse äpis, kuigi ma oleks eeldanud, et see 72h prooviperiood ikkagi lastakse ära kasutada. (kust ma üldse tean, et 72h? pole kindel, sest jällegi, ametlikku infot selle kohta antakse jube kitsilt. aga kuskilt jäi selline asi silma ja minu kogemus klapib, alustasin 11ndal kuupäeval ja Google lubas, et 13ndal võetakse esimene makse.)

ühesõnaga, nagu näete, ma esialgu veel maksma ei soostunud selle eest, kuigi lootusrikas olen. hoian äpi telefonis alles ja piilun aegajalt, kuidas ta areneb, ja ma usun, et ühel päeval maksan oma kolmeka ära küll ja hakkan kasutama. seni, sõbrad Fairmusist, kui te seda loete (nagunii loete) – rohkem kommunikatsiooni oleks abiks! avalik hinnakiri, prooviperioodi info ja mingi ülevaade sellest, mida edaspidi veel oodata on, tooks kindlasti kasutajaid juurde, mitte ei peletaks eemale.

13 kommentaari “i didn’t mean to miss you all the time”

 1. Marketing on neil vist küll olematu, sest mina polnud sellisest äpist enne su postitust kuulnudki ja ometi ma olen väga agar sotsiaalmeedia kasutaja ja mõningate Eesti muusikutega seotud ja puha.

  1. Ma kuulsin sellest Vikerraadiost :) Ahven käis rääkimas. Hakkasin netist otsima ja jooksin kinni. Nii FB kui koduleht on väga kitsid.

 2. Kas neil on veebivariant ka? Ma olen saurus, telefonist muusikat ei kuula ja ei hakka ka, aga maksma olen muidu küll nõus.

 3. See keeleline külg on sageli komistuskivi – autorid mõtlevad, et me kõik ju oskame eesti keelt, miks selleks eraldi inimese peaks võtma. Halvemal juhul mõtlevad nad nii ka võõrkeeltest (“meie sekretär ju oskab inglise keelt”) – halvem on see seepärast, et tulemus on veel abitum.

   1. Metsatöll?

    Eesti üks esimesi blogijaid (siiani aktiivne) tegeleb mobiilirakenduste tõlke korraldamisega :)

 4. Suur suur tänu!!!
  Kas oma faile saab ka lisada nagu Spotify laseb?
  Mul on see ilmselt peamine kriteerium. Sest üsna suure tõenäosusega tahan ma kuulata ja seda, mida plaatidel pole ( nt laula mu laulu lood jms)
  Mu poolest võiks nad minu poolt laetu üle vaadata, parema failiga asendada ja raha küsida. Peaasi, et saan autos kuulata, mida tahan :)

  1. Oma failide lisamise kohta ma küll ei leidnud kuskilt. Seda ka ei teadnud, et Spotify seda laseb!

   1. Spotify laseb premium st makstud versioonis. Mul on vist umbes pooled laulud listis kas plaatidelt või YouTube’ist :)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: