kõik mida teinud keegi teinud on ammu

mu lapsepõlve lemmikmuuseum oli Tartu ülikooli zooloogiamuuseum. see ei ole mingi kergekäeliselt antud tiitel, sest mulle muuseumid üldse meeldisid (okei, see võiks tulla sellest, et 80ndate lapsel ei olnud väga palju muid meelelahutusi valida, meil polnud kodus telekatki) ja käisime venna ja ja naabrilastega neis minu mäletamist mööda päris palju. tihedalt zooloogiamuuseumi järel nt tuli tol ajal Toomeoru serval olnud Tartu linnamuuseum, kus sai vitriinis näha Hans Heidemanni õlgkübarat ja mingeid isiklikke tarbeesemeid veel. me elasime Heidemanni tänaval ja seetõttu tundus asjakohane sinna õlgkübara juurde aegajalt palverännakuid korraldada :) piletid ei maksnud ju suurt midagi.

aga zooloogiamuuseumi suurimaid hitte oli, teadagi, see topistega stseen, kus hundid põtra ründasid. kes seda elus näinud on, pole ilmselt unustanud, sest see oli nii uskumatult äge. (eriti võrreldes ülejäänud ekspositsiooniga, mis koosnes põhiliselt siiski kilomeetritepikkustest klaasvitriinidest, mis olid täis linnumune ja muud sellist pahna. ei, see oli kõik ka tore, aga üksluine kuidagi.) teine staareksponaat oli see vitriin, kuhu oli ehitatud terve rannastseen, tohutu hulga erinevate merelindude ja kõrkjate ja kivide ja kõigega, taustale oli maalitud meri, ja seal sai lindude nimedega sildistatud nuppe vajutada ja vastava linnu juures läks tuluke põlema.

püüdke siis mõista mu elevust, kui selgus, et Ameerika loodusloomuuseumis on selliseid topiseid ja vitriine… rohkem kui kaks. ma ei teagi, kui palju, sest elu on õpetanud, et mida suurem muuseum, seda rahulikumalt tuleb asja võtta. soovitav on valida ÜKS saal või teema ja sellele keskenduda, ja kui on suur saal, siis võib keskenduda pinnapealselt. ma valisin Põhja-Ameerika imetajate saali. seal oli nii hunte kui põtru.

need on hoopis koiotid

kõik need topised nägid välja nii veenvad, et ma alguses ei uskunud, et on topised, ja arvasin, et keegi on teinud mingid tänapäevased kujud sinna. ja need stseenid ja maastikud, kuhu nad paigutatud olid! mul oli ausalt tunne, nagu oleksin ise Ameerikas… ahjaa, ma olingi. igatahes oli kõik kuidagi nii veenev. vaated ja valgus ja loomad ja igasugused detailid esiplaanil õitsvate lilledeni välja. (pärast vaatasin järele, et kõiki neid topiseid ja muud restaureeriti 2011. aasta paiku väga põhjalikult, tõesti nägid värsked välja.)

vabšee Šiškin

okei, neid merelindude stiilis nuppe ja tulukesi ei olnud, aga iga dioraami (need vitriinid on kaarja tagaseinaga ja annavad päris hea 3D efekti niiviisi) juures infotahvlil oli muuhulgas soovitusi, mis pisidetaile sellest stseenist otsida ja leida võiks. üldse olid nii head infotahvlid, et ma jätsin enamuse lugemata, muidu poleks jaksanud loomi endid üldse enam vaadata. muuhulgas oli igal tahvlil kirjas, kuskohas see vaade täpselt asub, sest kõik nad on reaalsete kohtade põhjal tehtud. aga kogemata sain ikka igasuguseid asju teada, nt et pruunkarusid võib olla nii musta, pruuni kui valget värvi; et orava pahkluud painduvad tagurpidiseks; et jääkaru on pruunkarust arenenud ja nende vahel pole ristumisbarjääri.

oktoobrihommik, lõuna-New York

kui ma seal muuseumis juba olin, siis püüdsin muidugi üles leida ka need indiaanlased ja kalastava eskimo jne, keda Holden Caulfield seal lapsena vaatamas käis, aga too galerii oli parajasti remondis. siiski, ilma Holdeni/Salingeri vihjeteta poleks ma taibanud sinna muuseumi üldse minna. ilukirjandus ikka avardab inimese maailmapilti.

8 kommentaari “kõik mida teinud keegi teinud on ammu”

 1. Ma elasin Tallinnas ja sealsed muuseumid olid mu tavameelelahutus, aga Tartu Ülikooli Zooloogiamuuseum oli ka minu lemmik.
  Sest Tallinna Lodusloomuuseumis olid aint mingid eesti loomade topised (väga lahedad, ärge mõistke valesti), aga seal oli ikka lõvi ja tiiger ja kaelkirjak ka! Pisike peaaegu valge lõvipoeg perekonna juures! PIISON!
  Ekstaas.
  Tõesi, merelindude pannoo ei jätun mulle erilist muljet ega olnud mul ka värki põdra ja huntide stseeniga. Sest neid Eesti loomi oli Loodusloomuuseumis nähtud küll ja rohkem – ja mingid tildrid ja tutkad ei olnud mu huviala nagunii. Need olid umbes nagu loomaaia kitsed – mingi 40 liiki, kõik põhiliselt ühesugused. Peaks huvituma … aga kaslased olid igast liigist erilised! Katsu sa sassi ajada servalit ja otselotti!

  1. kaelkirjak ja otselot olid mu peas t2iesti linnumunadega yhte sulandunud, kuni sa neid mainisid :D oli jah igasuguseid topiseid veel, aga need olid lihtsalt… topised. seal ei olnud LUGU juures ja midagi ei JUHTUNUD.

   siiski peab nentima, et servalit ja otselotti ma elus iial sassi ei aja selle rasva pealt, kohe kerkivad silme ette m6lemad :) aga eile uurisin v2lja, kuidas teha vahet hylgel ja meril6vil, see oli ka v hariv.

 2. Minu lemmikud olid laes rippuv vaala luukere, piison ja terraariumid 🙂. Praegu on seal kõik täiesti teistmoodi.

 3. Kui elu peaks sind Tamperre viima, siis käi kindlasti ära Vapriikki k0bar-muuseumis. A Tartu oma meeldib mulle ka :)

 4. Muuseumid on lahedad! Eestis meeldib Loodusmuuseum ja Lennusadam. Kui keegi peaks Torontosse sattuma siis soovitan soojalt ROM (Royal Ontario Museum). Meeletult materjali igale maitsele, minu lemmikuteks meteoriitide kallektsioon, geoloogia osakond ja dinoosaurused.

 5. Jeesus, isegi mina vist olen seda huntide ja põtradega stseeni näinud ja ma olen üldse elus mingi neli korda Tartus käinud…

  Mulle ka muuseumid meeldivad ja mind hämmastab, et on inimesi, kellele need ei meeldi. Ma vedasin ükskord terve oma päritolupere pluss õe pere Stockholmis Historiska muuseumisse ja nad absoluutselt ei jaganud minu vaimustust keskaja ja viikingite vastu, mis siis, et ma pidasin neile täiesti tasuta ülevaatliku loengu viikingite maailmaloomise müüdist ja Yggdrasillist ja kindlasti millestki veel…

  A mu lemmik siiani oli ka Stockholmis Vasa muuseum.

 6. Mul oli Rahoga (10 a) just päev enne sinu lugu arutelu muuseumide üle. Ta arvas, et tema lemmik muuseum:-) on “Uurali kaja” ERMis, mis on pisut üllatav, kuna ta on tohutu loodushuviline ja Tartu zoloogiamuuseumis käis ta vist iga kord, kui õues oli sitt suusailm ehk siis kogu aeg:-). Ja kõige hullem pidi olema MONA Tasmaanias. Ma olen MONA fänn ainuüksi juba selle pärast, et see on matageeniusest hasartmänguri isikliku raha eest (75 miljonit läks vist maja maksma, vahepeal sai raha veist otsa, siis läks ja mängis juurde!! ja käigushoidmine läheb talle igal aastal veel päris mitmeid miljoneid maksma) loodud äge arhitektuurimonument, millel on lisandunud veel iga-aastane muusika- ja kunstifestival, nii et mees üksi pmst on Tasmaania kultuurielu kaardile toonud. Samas saan lapsest aru, sest MONA on see üks muuseum, kuhu ma ööseks ei tahaks kogemata üksi lõksu jääda.
  Perthis sai Lääne-Austraalia muuseum sel nädalavahetusel just ühe aastaseks ja see on täpselt nagu oleks ERM ja zoloogiamuuseum paaritunud.

  1. Mõtlesin eile just selle “Uurali kaja” peale. Marise lapsel on ilmselt head silmad, minu kogemus oli see, et näitus on küll vist hea, aga ei näe suurt midagi, sest pime on. Eksponaadid olid välja valgustatud, aga ma ei tea, kas ma olen ainus sedasorti kanapime, et kui silmad ise piisavalt valgust ei saa, siis ei näe hästi ka neid asju, mis on valguse käes.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: