ja sõbra jaoks on valla mu uksed ja mu hing, mu silmad

Uus pretendent kõige nõmedama sõna tiitlile on “telepurk”. Ja seda mitte kõla pärast. Ma tean küll, see sõna tuleb Karlssoni raamatust. Peab järele vaatama, kuidas Lindgren originaalis ütles; tõlge on vist Beekmani oma? Igatahes ma juba päris lapsena murdsin pead, et kust otsast on telekas purgi moodi. See tundus haigelt ebaloogiline. Ja siiamaani ma ei … Loe edasi “ja sõbra jaoks on valla mu uksed ja mu hing, mu silmad”

Uus pretendent kõige nõmedama sõna tiitlile on “telepurk”. Ja seda mitte kõla pärast.

Ma tean küll, see sõna tuleb Karlssoni raamatust. Peab järele vaatama, kuidas Lindgren originaalis ütles; tõlge on vist Beekmani oma? Igatahes ma juba päris lapsena murdsin pead, et kust otsast on telekas purgi moodi. See tundus haigelt ebaloogiline. Ja siiamaani ma ei kannata seda, kui televiisori kohta telepurk öeldakse kusagil… ajakirjanduses või nii.

Keegi võiks mulle ära seletada, mis värk selle sõnaga on.

Selliseks sõnavõtuks ajendas mind värske “Pere ja Kodu”.

4 kommentaari “ja sõbra jaoks on valla mu uksed ja mu hing, mu silmad”

  1. Lindgrenilt võib kontrollida, aga… need vanemad telekat, kas need polnud mitte sellised kumera klaasiga eest. et nagu oleks purk karbis? Et meie ilmselt ei peagi selliseid telekaid mäletama…

  2. üks täbramaid sõnu ajakirjanduses on mu meelest “väisama”. ma sinu asemel kaaluks seda purkidega majandamise vahele. Sest ütle seda sõna ja sa hakkad mõtlema hanguvartega isaste hobuste kunstviljastamise peale. See võiks olla ka ta tähendus.

  3. nomaietea. “Väisama” on minu meelest päris lahe uudissõna… noh, selline uudissõna, mis pole Aaviku aegadest saadik oma uudsust kaotanud:P

  4. …ja Krüsa (või oli ta, kurat, Krusa?) muudkui korrutas oma tugitoolist: pange purk kinni, pange purk kinni. Purk tapvat seltsielu. Siis pandi purk kinni ja Krüsa jäi magama. Teised võtsid napsu edasi. (Tartu, 1994)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s